Сакликент

Dünya turizminin gözbebeği ANTALYA ve Antalya Körfezinin batısı boyunca uzanan Beydağları, Antalya‘ nın eşsiz doğasının akılda kalan en görkemli görüntüsüdür.

Antalya’nın sırtını dayadığı bu dağlarda, yaşam yine bambaşka bir serüvendir…

Gür kaynaklar, eşsiz ormanlar, yemyeşil vadiler geçilir, 50 km sonra yaz sıcağında kavrulan Antalya’nın bunalmış insanlarına kucak açan serin bir yaylaya, eğer kış ise, Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden birine ulaşılır…

Burası 1971 yılında o dönemin Valisi Merhum Hüseyin Öğütçen ve arkadaşları tarafından keşfedilip, imar edilen Saklıkent Dağ Köyü ve kayak merkezidir.

Antalya’ya 50 km mesafede, 1900 m rakımda kurulmuş, “kapının önünde kayak keyfi” sloganıyla, telesiyej ve teleskilere yürüme mesafesindeki 500 dağ evinden oluşan, bunun yanında otel, kafeterya, restaurantları ile, 25 Aralık’tan başlayıp, Nisan başlarına kadar kalan Kayak Turizmi ile, ilkbahar, yaz ve sonbaharda yeşil ve sarının her tonunu yaşayabileceğiniz Yayla Turizmi ile her mevsim 21 günlük kürler ile birçok hastalığa çözüm bulabileceğiniz Sağlık Turizmi ile Antalya Turizminde önemli bir destinasyondur.

Kayak merkezinin kuzeyinde 500 evi ile SAKLIKENT DAĞ KÖYÜ, güneyinde BAKIRLI Dağı ve TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi, Batısında İmecik, Akçakaya ve Pürelli yaylaları, doğusunda ise Moryer, Karçukuru, Feslikan yaylaları bulunmaktadır…

Saklıkent kayak merkezinde Aralık sonu ve Nisan ayı başı arasında yaklaşık 100 gün kaliteli kayak imkanı vardır.

Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında " Gündüz Kayak, öğleden sonra deniz" sloganı ile öne çıkan Saklıkent kayak merkezi, Ilıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir.

Güneşli gün sayısı sezon boyunca 70-80 gündür. Saklıkent kayak merkezinde Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm olup, zirvede zaman zaman 4 metreyi bulur.

Antalya gibi sıcak bir şehrin hemen yanı başında yer alan Saklıkent kayak merkezi Türkiye’nin doğal güzelliklerinin apayrı bir yanını yansıtmaktadır. Antalya’ya 1 saatlik bir mesafede yer alan konumu sebebiyle günde birkaç mevsim yaşanabilmektedir.

Buraya gelen ziyaretçiler harika bir pist, doğa ve hava ile buluşacaktır. Bu kayak merkezinin samimi bir ortamı ve şirin bir köyü vardır. Doğa ile iç içe olan Saklıkent Kayak Merkezi, her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Şehir merkezine bir saat uzaklıkta olan bu kayak merkezine günübirlik turlarla da gitme imkânı vardır.Все права защищены на Saklıkentim.com © 2019
Дизайн и программирование Ajansweb